Stephen Hawkinggal kutatja a HPE a tér-idő rejtélyét
A Hewlett Packard Enterprise és Cambridge Egyetem Matematikai Karának együttműködése felgyorsíthatja a matematika-tudományokat érintő felfedezések létrejöttét. A megállapodás egyben magába foglalja a Stephen Hawking nevével fémjelzett COSMOS (Centre for Theoretical Cosmology) szervezettel való partneri kapcsolat kialakítását is.
Közös a cél: az univerzum felépítésének és kialakulásának megértése
Ehhez nyújt remek segítséget a HPE Superdome Flex in-memory platformja, mely a világ legjobban skálázható és legmodulárisabb, memóriából történő információfeldolgozást lehetővé tevő rendszere. A memóriában való adattárolás előnyeinek kiaknázására épülő HPE Superdome Flex 4-32 foglalattal bír és 768 GB-tól akár 48 TB-ig terjedő memóriakapacitással rendelkezhet. Ennek egyetlen rendszerbe szervezésével páratlan számítási teljesítmény állítható még a leginkább erőforrás-igényes feladatok szolgálatába is.
Egyre nagyobb a tudás, egyre több a kérdés „COSMOS csoportunk a tér és az idő megértésével foglalkozik, kezdve az ősrobbanást követő első egytrilliomod másodperc egytrilliomod részétől egészen napjainkig bezárólag. A gravitációs hullámok közelmúltban történt felfedezése bámulatos betekintést kínál a fekete lyukak világába és az egész univerzumba. Az ehhez hasonló érdekes, új adatok miatt rugalmas és erőteljes számítási rendszerekre van szükségünk, melyekkel kipróbálhatjuk elméleteinket és felfedezhetjük az alapvető fizikához kapcsolódó új elképzeléseinket” – nyilatkozott Stephen Hawking, a neves brit professzor a megállapodás kapcsán.
„Univerzumunk
legextrémebb eseményeiről szerzett új adataink drámai mértékben befolyásolták
az űrkutatás fejlődését. Ennek során azonban kettős kihívással kellett szembe
néznünk: a nagyméretű adatkészletek elemzését össze kellett egyeztetnünk elméleti
modelljeink növekvő pontosságával. Az memóriaalapú számítástechnika képes az
összes adatok befogadni és azonnali eredményeket szolgáltatni. Felgyorsítja a
feladatok megoldását és a világegyetem eredetével kapcsolatos kérdések
vizsgálatát kínáló, erőteljes eszközzel ruház fel bennünket” – mondta Paul
Shellard professzor, a COSMOS csoport vezetője. | Fiatal világegyetem, fekete lyukak A HPE Superdome Flex
segítségével az 1997-ben, vezető brit csillagászok és űrkutatók által alapított
COSMOS csoport óriási méretű adathalmazokban kereshet nyomok után. |
Nem csak űrkutatáshoz
A Cambridge Egyetem Matematika
Karának legújabb szuperszámítógépes technikával való támogatása a HPE Superdome
Flex képességeit ötvözi a HPE Apollo szuperszámítógép és Intel Xeon Phi
rendszerek tudásával.
Ez a megoldás lehetővé teszi a COSMOS számára, hogy az űrkutatás elméleteit az univerzumból gyűjtött adatokkal összevesse és olyan új forrásokból származó információval egészíthesse ki, mint amelyeket a gravitációs hullámok, a kozmikus háttérsugárzás vagy a csillagok és galaxisok térbeli eloszlása szolgáltat. A hatalmas mennyiségű adatban apró jelekre bukkanhatnak a kutatók a szuperszámítógépes teljesítménynek köszönhetően.
A HPE Superdome Flex kihasználja a jövőbemutató, memóriára alapuló számítástechnika (Memory-Driven Computing) előnyeit. A nagyméretű memóriatár adatfeldolgozó erőforrások számára készült, - nagysebességű belső adatkapcsolatokon keresztüli elérhetőségének egy rendszerbe való építésével - HPE Superdome Flex holisztikus megoldás az összetett, adatintenzív problémákhoz. Csökkenti a programozókra nehezedő terhet, így végső soron gyorsabban kaphatnak válaszokat a felhasználók.
„A HPE Superdome Flex in-memory képessége egyedülállóan alkalmas a COSMOS kutatócsoport igényeinek kiszolgálására. A platform biztosítja a nagyméretű adathalmazok valós idejű elemzését a csapat számára” – közölte Randy Meyer, a Hewlett Packard Enterprise Synergy & Mission Critical Servers részlegének vezérigazgatója és alelnöke.
A szuperszámítógép nem csupán a COSMOS munkáját támogatja, de az egyetem matematikai karának különböző, egyéb területein végzett kutatásaihoz is hozzájárul, a környezettudományoktól az orvosi képalkotásig. A nagyteljesítményű számítástechnikai eszközökhöz való hozzáférés fontosságát számos kutatási projektben felismerték már, kezdve a bolygórendszerek kialakulásától, a statisztikai nyelvészeten keresztül az agysérülések kutatásáig.
2018.
január 17.
Forrás: https://news.hpe.com
Cimkék